Działanie propolisu
Propolis (kit pszczeli) – nazywany przez lekarzy „naturalnym antybiotykiem” to naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły w ulu. Propolis znany był już w starożytności. „Propolis” z greckiego znaczy przedmurze. Egipcjanie wykorzystywali przeciwbakteryjne działanie propolisu do balsamowania ciał.
Źródłem propolisu są zbierane przez pszczoły substancje żywiczne i balsamiczne. Pszczoły zbierają propolis z pączków kwiatowych drzew liściastych i iglastych, a także z lepkiej wydzieliny liści i łodyg niektórych roślin zielnych. W naszym klimacie są to głównie pączki: osiki, topoli, brzozy, świerku, sosny, jodły, jaworu, kasztanowca, a także kwiatostany słonecznika.
Propolis służy pszczołom do wypełniania wszelkich otworów i szczelin w ulu. Wykorzystywany jest także do zwężania otworu wylotowego w okresie chłodów. Pszczoły wykorzystują odkażające właściwości propolisu do utrzymania czystości w ulach co ma szczególne znaczenie przed złożeniem jaj. Zdarza się, że pszczoły powlekają (mumifikują) propolisem ciała zabitych szkodników, których nie mogą usunąć z ula, tak aby nie dochodziło do procesów rozkładu. Propolis pełni zatem w ulu rolę wzmacniającą i konstrukcyjną, a co najważniejsze zabezpieczającą wnętrze ula przed rozwojem bakterii i grzybów utrzymując gniazdo w odpowiednich warunkach higienicznych.
Propolis – właściwości
Posiada on swoisty balsamiczny zapach, stanowiący mieszaninę aromatu miodu, igliwia i pączków drzew. Jego zabarwienie bywa brązowe, szare, brunatne, a nawet czarne z różnymi odcieniami. Struktura propolisu jest zwarta i niejednorodna.
Skład chemiczny propolisu jest niezwykle złożony i zróżnicowany. Zależy on przede wszystkim od rodzaju rośliny, z jakiej została pozyskana żywica, a także rasy pszczół, pory roku, lokalizacji roślin i ula oraz stopnia zanieczyszczenia środowiska. Wyróżnia się następujące grupy składników: związki fenolowe, flawonoidy, terpeny, substancje lipidowo-woskowe, wosk pszczeli oraz biopierwiastki takie jak: wapń, magnez, mangan, cynk, miedź, żelazo, krzem i glin.
Szacuje się, że nawet 300 substancji, które znajdują się w propolisie, wykazuje aktywność biologiczną. To właśnie dzięki temu zyskuje on tak szerokie zastosowanie jako składnik wielu preparatów wspomagających prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także leczenie różnych chorób.
Propolis – właściwości zdrowotne
Wg danych piśmiennictwa propolis wykazuje działanie:
- - przeciwdrobnoustrojowe (obejmujące działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze),
- - miejscowo znieczulające,
- - regenerujące,
- - immunostymulujące,
- - przeciwzapalne,
- - odtruwające,
- - przeciwutleniające,
- - przeciwwrzodowe,
- - antybiotyczne.
Te właściwości znalazły potwierdzenie w leczeniu wielu rodzajów schorzeń układu oddechowego, pokarmowego, problemach skórnych.
Propolis – właściwości lecznicze
Propolis w walce z przeziębieniem – rozpoczęcie kuracji etanolowy ekstraktem propolisowym w postaci kropli lub aerozolu już od pierwszego dnia kiedy pojawią się objawy przeziębienia czyli złe samopoczucie, kichanie, kaszel, ból głowy, podwyższona temperatura ciała, zatkany nos pozwala na szybkie opanowanie objawów oraz znacznie skrócenie ich trwania. Propolis stosuje się zapobiegawczo jak również leczniczo lub wspomagająco właściwą terapię w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, grypie, przeziębieniu, zapaleniu błony śluzowej gardła i nosa, a także w kaszlu lub zapaleniu oskrzeli. Propolis stymuluje układ odpornościowy, dlatego warto go stosować profilaktycznie w okresie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym.
Propolis dawkowanie dla dorosłych: 20-30 kropli propolisowych rozpuszczonych w wodzie, soku, herbacie lub na cukrze 2-3 razy dziennie lub 3-4 dozy aerozolu propolisowego kilka razy dziennie.
Uwaga: Produkty zawierające ekstrakt z propolisu pomimo właściwości leczniczych i zdrowotnych mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Przeciwwskazanie stosowania dotyczy osób uczulonych na produkty pszczele. Możliwe są również reakcje krzyżowe z pyłkami niektórych drzew. Objawem wystąpienia uczulenia jest przeważnie zaczerwienienie, obrzęk i uciążliwe swędzenie skóry. Dlatego, w przypadku chęci stosowania maści, jeśli podejrzewa się alergię na produkty pszczele, zaleca się wtarcie odrobiny propolisu w miejsce na zgięciu ręki i obserwację reakcji organizmu.
Propolis w problemach skórnych – propolis z powodzeniem stosuje się do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń termicznych, odmrożeń a także odleżyn. Preparaty propolisowe działają przeciwzapalnie, oczyszczają ranę z martwych tkanek, zmniejszają ból, przyśpieszają ziarninowanie i bliznowacenie rany. Preparaty propolisowe ze względu na działanie bakteriobójcze wpływają korzystnie na leczenie uszkodzeń skóry zakażonych drobnoustrojami. Bardzo dobrze sprawdza się w walce z trądzikiem i opryszczką. Na problemy skórne najlepsze są preparaty propolisowe w postaci maści lub/i aerozolu.
Propolis stosowany na skórę wykazuje działanie:
- - antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze – zwalcza wiele silnych bakterii;
- - wygładzające i zmiękczające – regeneruje skórę oraz pomaga ją wygładzić i uelastycznić;
- - nawilżające – szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustości i kremowego osadu, skóra jest nawilżona i pełna blasku;
- - przeciwutleniające – przeciwdziała wolnym rodnikom;
- - kontrolujące ilość sebum – w przypadku nadprodukcji usuwa nadmiar sebum i wspomaga nadreaktywne gruczoły łojowe.