Propolis – dawkowanie dla dorosłych

Propolis w formie kropli należy dawkować po 20-30 kropli w częstotliwości 2-3 razy dziennie, a dozy aerozolu propolisowego 3-4 dziennie. Kurację należy rozpocząć w trakcie przesilenia jesiennego i wiosennego. Zażywać przez 3 tygodnie, po tygodniu przerwy można powtarzać kurację. Sezon jesienny wyróżnia się zauważalnym wzmożeniem liczby zachorowań na grypę oraz przeziębienie, a regularne stosowanie propolisu wpływa korzystnie na odporność.


Jak zażywać propolis?

W zależności od rodzaju suplementu diety zawierającego propolis różni się jego zażywanie. Wyróżniamy produkty stosowane doustnie, czyli tabletki, produkty do rozpylania w jamie ustnej, krople oraz maści. W przypadku kropli należy odpowiednią ilość (wskazaną powyżej) rozpuścić w wodzie, soku, herbacie lub na cukrze. Krople te dobrze komponują się z sokiem pomarańczowym, jednak jest to jedynie wskazówka ze względów smakowych. Suplementy z propolisem nie powinny być zażywane jako zamiennik zróżnicowanej diety.


Propolis ulotka – przeciwwskazania

Przeciwwskazanie stosowania produktów zawierających propolis dotyczy głównie osób uczulonych na produkty pszczele, takie jak m.in. wosk, miód czy pyłek pszczeli. W przypadku zażycia propolisu przez osoby posiadające alergie można zauważyć pojawienie się reakcji alergicznej, która objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem skóry, a także uczuciem swędzenia. Nie zaleca się również stosowania produktów zawierających propolis w ciąży ze względu na zawarte w nim alkohole. Kobiety w ciąży mogą stosować wyłącznie maści z tym składnikiem.

Zażywanie propolisu niezgodnie z zaleceniami przypisanymi do danego rodzaju suplementu może skutkować wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. Są nimi m.in. biegunka, wymioty, podrażnienie błon śluzowych żołądka oraz zaostrzenie chorób wątroby.

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się lub zresetuj hasło